Uzupełnienia protetyczne – tunning uzębienia

      Codzienny pośpiech, natłok obowiązków, pogoń za efektywnym wykorzystaniem czasu i przestrzeni… To wszystko sprawia, że mamy niewiele czasu aby zadbać o zdrowie, a co za tym idzie – urodę. Racjonalna, bogata w warzywa dieta i regularna aktywność fizyczna niestety nie zawsze wystarczają.

      Bywa, że o problemie przypominamy sobie, gdy jest już za późno. Takim kłopotem mogą być na przykład przebarwienia na zębach, w zbyt zaawansowanej formie, aby móc zastosować środki wybielające.

     Wybawieniem mogą okazać się uzupełnienia protetyczne, popularnie nazywane „licówkami” (stosowane zresztą przez większość gwiazd kina i muzyki zza oceanu).

Są one przeważnie wykonane z kompozytu lub porcelany. Nakłada się je na zęby przednie. Licówki mogą być pomocne nie tylko w przypadku przebarwień, ale również nieestetycznych szpar, zniekształceń, czy uszkodzeń zębów, bądź też licznych plomb.

     Oczywiście – jak w przypadku każdej „protezy” ważne jest zachowanie szczególnej higieny jamy ustnej, wizyty kontrolne. Jednak przy odpowiedniej dbałości  takie „nakładki” zachowują biały kolor i są bardzo trwałe.

Jak wyglądają poszczególne etapy zakładania licówek?

  • konieczna jest wstępna konsultacja oraz badanie;
  • następnie stomatolog przygotowuje przednią powierzchnię zęba pod licówkę (szlifowanie, możliwe ze znieczuleniem); w razie potrzeby – usunięta zostaje też część zewnętrznej powierzchni korony;
  • kolejną czynnością jest pobranie wycisku zębów, na podstawie których odlewa się model gipsowy służący do przygotowania licówek (w tym czasie niektórzy oferują tymczasowe uzupełnienia);
  • podczas następnej wizyty nowe licówki są dopasowywane do zębów; przygotowanie powierzchni (dokładne czyszczenie), oraz cementowanie nakładki do zęba. Cement dentystyczny utwardza się potem tak, by licówka na stałe przylegała do szkliwa.

To procedura czasochłonna i kosztowna, jednak należy pamiętać, iż uzupełnienia protetyczne mają wiele zalet:

- są niezwykle estetyczne

- wygodniejsze niż korony

- odporne na ścieranie

- mają dużą szczelność brzeżną

Rzecz jasna, istnieje też druga strona medalu:

- licówki są rozwiązaniem drogim;

- mogą wystąpić trudności z dopasowaniem;

- problemy z doborem koloru;

- brak możliwości naprawy;

- każdą licówkę trzeba po jakimś czasie wymienić na nową (porcelanowe – po około 5 – 10 latach, kompozytowe – po roku lub dwóch);

- mogą się zdarzyć przypadki obluzowania, odpadnięcia;

Leave a Reply