Uśmiech idealny w zasięgu ręki

Polskie ponuractwo i skłonność do narzekania są znane w świecie. Niestety – w tym stereotypie jest sporo prawdy, wystarczy rozejrzeć się wokół, by się o tym przekonać.

Choć w naszym kraju codzienny uśmiech nie należy do oczekiwanych społecznie norm, to jednak ostatnio z przyjemnością można zauważyć, że przejmujemy niektóre nawyki „z Zachodu”, w tym pogodniejsze usposobienie. Oczywiście – dzieje się to stopniowo i jakby…z pewną dozą nieśmiałości. Być może sprawy miały by się inaczej, gdybyśmy w większym stopniu dbali o stan uzębienia (a wedle statystyk – około 90 % Polaków ma problemy z próchnicą…).

 

Uśmiechanie się ma niemal same zalety – jesteśmy lepiej odbierani przez otoczenie, ale również sami lepiej siebie postrzegamy. Dodatkowo, wykonując ten gest, przesyłamy do mózgu wiadomość, że jesteśmy zadowoleni. Można zatem powiedzieć, że uśmiech jest rodzajem autosugestii. Co zatem zrobić, aby był on przyjemnością nie tylko dla nas, ale również dla otoczenia ?

 

Podstawą jest zadbanie o czystość uzębienia – za pomocą szczoteczki, pasty, nitki dentystycznej oraz płukanki, a także o świeży oddech – dzięki rozmaitym pastylkom miętowym czy gumom (pamiętajmy jednak, aby nie żuć zbyt intensywnie i zbyt często, jest to bowiem szkodliwe dla stawów szczęki). W miarę możliwości powinniśmy również dbać na co dzień o to, aby na naszych zębach nie pojawiały się przebarwienia, odpowiednio się odżywiając i/lub stosując preparaty wybielające. Ważne również, aby stan jamy ustnej poddawać regularnym „przeglądom” u stomatologa – co najmniej raz na pół roku.

Oprócz tego ładny uśmiech charakteryzuje się swoistą „wymiarowością” – jeśli więc mamy jakieś wady zgryzu, warto zadbać o to, aby zostały zminimalizowane, nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia.

 

Nawet najpiękniejsze zęby nie zagwarantują nam jednak pięknego uśmiechu jeżeli…nie będziemy go często ćwiczyć. Praktyka bowiem w tym wypadku z pewnością czyni mistrza. Tylko w ten sposób nie będziemy się czuli niezręcznie okazując zadowolenie czy sympatię, a nasz uśmiech będzie wyglądał naprawdę szczerze i promiennie – czyli tak, jak powinien.

 

 

 

Leave a Reply